Český rybářský svaz definitivně plánuje účtovat přirážku k nové povolence, kterou rybáři zaplatí v případě, že nevrátí včas povolenku předchozí. Vyplývá to z nového dokumentu uveřejněného na webu ČRS. Návrh, o kterém se mluvilo již před měsícem, projednala v prosinci Rada ČRS.
Výše přirážky u ročních územních a CS povolenek má činit 500 korun pro dospělé osoby.
Přirážku plánuje svaz účtovat až při vracení povolenek vydaných pro rok 2025. První sankce na základě tohoto opatření tak rybáři pocítí u ročních povolenek až po 15.1. 2026.
ČRS již dříve informoval, že termín vrácení povolenky – 15 dnů po skončení platnosti, nezvládá dodržet až dvacet procent rybářů. Vrácení povolenky je přitom prerekvizitou nutnou pro nákup povolenky nové. V praxi s tím ale mnoho členů hlavu příliš nelámalo a postihy nejspíš nebyly dostatečné a místy vůbec žádné.
To se má v budoucnu změnit. Zmíněná částka bude účtována k nové povolence, kterou si opozdivší se rybář bude chtít zakoupit.
Děti a mládež zaplatí méně, sankce ale hrozí také u krátkodobých povolenek
V případě územních povolenek připadne suma účtovánanavíc příslušnému ÚS. U celosvazových povolenek půjde o příjem v rámci CS rybolovu. Zatímco dospělí zaplatí pět stovek, mládež musí počítat se sankcí o výši 300 Kč, dětem bude účtována sankce nejmírnější – 100 Kč.
ČRS při návrhu nového opatření myslel i na jiné druhy povolenek než roční. Někteří rybáři nevrací například hostovací povolenky,
Částka 300 Kč k nové povolence se proto také připočítá pokud pozdě vrátíte nebo vůbec nevrátíte povolenku krátkodobou či ostatní druhy povolenek (např. roční na jeden revír atd.) U těchto druhů povolenek bude částka příjmem uživatele revíru, který povolenku vydává, což může být nejčastěji opět ÚS ale na konkrétní revíry, které nejsou ve společném rybolovu také v mnoha případech příslušná MO.
Z údajů v navrácených povolenkách se sestavují sumáře úlovků a docházek k jednotlivým revírům (u nových povolenek to již rybář nemusí dělat sám ale povolenku jednoduše vrátí bez jakékoliv sumarizace, ta proběhne na svazu).
Sumáře slouží jednak ke statistickým a evidenčním účelům, zároveň jsou údaje o úlovcích a docházkách nutné k vzájemnému vyrovnání v rámci ČRS, což je důležité například pro fungování celosvazového rybolovu, kdy na jednu povolenku můžete lovit na revírech většího počtu uživatelů.
Příslušný dokument si můžete stáhnout z webu ČRS